russian version
Start of Site
Greetings
About Festival
Board of Trustees
Organising Committee
Festival Programme
Applied Research Section
Participants
Glazunov Hall
Partners of the Festival
Impressum
PARTICIPANTS
SAINT-PETERSBURG, RUSSIA
SAINT-PETERSBURG STATE CONSERVATOIRE named after N.A. Rimsky-Korsakov
Alexander TCHAIKOVSKY Nikolai MARTYNOV Sergey SLONIMSKY
Irina BOGATCHOVA
(mezzo-soprano)
Vassily SINAISKY Victor SUMERKIN (trombone)
Alexander SLADKOVSKY Anatoly TIKHONOV Valery USPENSKY
Oleg MALOV (piano) Ilya OSTROMOGILSKY Pavel RAIKERUS (piano)
Ivan KORENEV (cello) Marianna VASILIEVA (violin) Andrey POKATOV (violin)
Veronica JOYEVA (soprano) Ekaterina GONCHAROVA (soprano) Olga YAKOVLEVA (mezzo-soprano)
String Quartet CON MOTO Olesya PETROVA (mezzo-soprano) Vladimir STEPANOV (baritone)
Piano Duo EXPRESSION VIOLA QUINTET CELLO QUARTET
Flute Quartet FLUTE TIME Contrabass Quartet
QUATTROBASS
VIRTUAL PERCUSSION PROJECT
VOCAL & PIANO ENSEMBLE PERCUSSION QUINTET

EXPROMT QUINTET
and Pyotr MIGUNOV (bass)

WIND OCTET STUDENT FOLK
INSTRUMENT ORCHESTRA
of the Saint Petersburg Conservatoire
St. Petersburg Conservatoire STUDENTS CHOIR
The Saint Petersburg Conservatoire
STUDENTS SYMPHONY ORCHESTRA
  ST. PETERSBURG CAPELLA
SYMPHONY ORCHESTRA

MOSCOW, RUSSIA
MOSCOW STATE CONSERVATOIRE named after P. I. Tchaikovsky
Eduard GRATCH Ekaterina MECHETINA (piano) Alyona BAEVA (violin)
Nikita BORISOGLEBSKY (violin) FESTIVAL GUEST:
Igor BUTMAN (saxophone)
 
GNESSIN RUSSIAN MUSIC ACADEMY Mikhail ARKADIEV (piano) Dimitri ILLARIONOV (guitar)


UNITED STATES OF AMERICA

OBERLIN CONSERVATOIRE
OF MUSIC
Sedmara ZAKARIAN RUTSTEIN (piano)  
THE PEABODY CONSERVATORY
OF MUSIC
Vera DANCHENKO-STERN (piano) Natalie CONTE (soprano)
Mary Catherine MORONEY
(mezzo soprano)
Kevin WETZEL (baritone)  
  FESTIVAL GUEST:
Gregory Lawrence DUFFIN
David M. THOMAS

GREAT BRITAIN
THE GUILDHALL SCHOOL
OF MUSIC & DRAMA
Anna-Liza BEZRODNAYA (violin) Thomas MARTIN (double bass)
  FESTIVAL GUEST:
Joanna MACGREGOR (piano)
 

FRANCE
PARIS CONSERVATOIRE Pierre REACH (piano)  

GERMANY
Reinhart KRAUS (viola)    
KARL MARIA VON WEBER
higher music school
л
Jorn Peter HIEKEL  
  FESTIVAL GUEST:
Enriquez CRESPO (trombone)

FESTIVAL GUEST:
THE YOUTH PLUCKING ORCHESTRA
of the country Nord-Rhine/Westphalia


POLAND
ACADEMY OF MUSIC NAMED AFTER I. PADEREWSKI Yarek NADZHITSKI (violin) Marianna SHADOVYAK (violin)
Agata ELENSKA (violin) Marcin SIKORSKY (piano)  


NETHERLANDS

CONSERVATORIUM SAXION HOGESCHOOL, Enschede Reijer DORRESTEIJN (trumpet)  

DENMARK
THE ROYAL ACADEMY OF MUSIC, AARHUS SAXOPHONE AND PIANO DUO Romer RASMUSSEN
Niels TROLDBORG
 

SWITZERLAND
ZURICH SCHOOL OF MUSIC, DRAMA AND DANCE (SMD) Dorothea GALLI (soprano)  

ESTONIA
THE ESTONIAN ACADEMY OF MUSIC ESTONIAN ACADEMY OF MUSIC
CHAMBER ORCHESTRA
Paeter PAEMURRU
  FESTIVAL GUEST:
Baltic International
Accordion Quintet Excelsior